Ligamentotomi

penis büyütme ameliyatı

Çoğu zaman erkekler psikolojik nedenlerden dolayı penis büyütmeyi düşünürler. Sosyo-kültürel faktörlerin baskısı veya olumsuz yakınlık deneyimleri, daha güçlü cinsiyetin temsilcilerini bir klinikten yardım almaya teşvik eder.

Çoğu durumda penisin boyutundan duyulan memnuniyetsizliğin psikoterapi ile başarıyla çözüldüğünü unutmayın. Ancak böyle bir operasyonun tıbbi endikasyonları da vardır. İşlemin uygulanabilirliği doktor tarafından muayene ve tıbbi öyküye göre belirlenir ve ardından hastaya önerilerde bulunur.

Penisin normal uzunluğuna gelince, bu konuda net bir cevap yok. Bunların çoğu ölçüm yöntemlerine, ırksal farklılıklara ve diğer faktörlere bağlıdır. Örneğin Avrupalılar için dik durumda 12-18 santimetredir. Bu durumda penisin etrafındaki yağ kıvrımları penisi görsel olarak küçülttüğünden ölçüm kasık kemiğinden alınmalıdır.

Erkekliğinizi büyütme konusunda doktora başvurmanızın bir nedeni, 12 cm'den küçük bir beden olabileceği gibi, şeklinin değişmesi de olabilir. Boy uzatma ameliyatının yanı sıra penis kalınlaştırma da yapılmaktadır. Bu tür sonuçlara, aşağıda tartışılacak olan çeşitli yollarla ulaşılır.

Operasyon türleri

Modern plastik cerrahide penis büyütmenin çeşitli yöntemleri vardır. Doktorlar sıklıkla hem cerrahi müdahaleyi hem de özel cihazların (genişleticilerin) kullanımını içeren kombine yöntemlere başvururlar. İkincisi penisin üzerine monte edilir ve uzunluğunun uzatılmasına yardımcı olur. Bugün kliniklerde en sık uygulanan penis büyütme ameliyatlarına bakalım.

Ligamentotomi

Bu en popüler penis uzatma ameliyatlarından biridir. Bu müdahalenin özü, penisi destekleyen bağların (ligamentum suspensorium penis) kesişmesidir.

Penisi tutan bağlar pelvisin derinliklerine iner ve pelvik kemiklere bağlanır. Bunları keserseniz penis 3-5 santimetre uzar. Bu, ameliyattan sonra bir erkeğe reçete edilen bir genişletici yardımıyla gerçekleştirilir. Aynı zamanda ek cihazlar kullanılmadan protokoller mevcuttur. Tekniğin seçimi, kliniğin endikasyonlarına ve yeteneklerine göre doktor tarafından belirlenir.

Başlangıçta, asıcı bağların bölünmesi kasık kemiği yoluyla gerçekleştirildi. Ancak böyle bir operasyondan sonra hastada gözle görülür yara izleri kalır. Daha modern bir yöntem ise testis torbasına yapılan küçük bir kesiden erişimdir. Bu işlem sadece 15-20 dakika sürer ve rehabilitasyon 14 günden fazla sürmez. Emilebilir dikiş materyali uygulanarak işlem tamamlanır.

Aslında bu cerrahi müdahale penise bir milimetre bile ekleme yapmaz. Operasyon sadece üreme organının perineal kısmını dışarı çekerek uzunluğunu yeniden dağıtır.

Lipofilling

Lipofilling ile penis kalınlığının arttırılması sağlanabilir. Bu amaçla hastanın deri altından penise nakledilen yağ dokusu kullanılır. Kendi dokunuzu kullanmanın avantajlarından biri de bağışıklık sisteminden herhangi bir ret reaksiyonu oluşmamasıdır.

Bu operasyon genel anestezi altında yapılır. İlk aşamada yağ dokusu toplanır. Hastanın uyluk veya karnına bir şırınga kullanılarak belirli miktarda yağın alındığı kesiler yapılır. Daha sonra yağ kitlesi kandaki yabancı maddelerden arındırılarak mikroskobik deliklerle penis derisinin altına ince bir tabaka halinde yerleştirilir.

Operasyonun sonunda delinecek bölgelere alçı uygulanır.Bu işlem penisin kalınlığını yaklaşık 0, 5-1, 5 cm arttırır.

Cerrahi kalınlaştırma

Kas dokusu nakli ile penis çapının arttırılması da mümkündür. Hastanın karnından veya koltuk altından bir kas flebi alınarak cinsel organların çevresine yerleştirilir.

Bu operasyon karmaşık kabul edilir ve postoperatif komplikasyonlarla ilişkilidir. Özellikle fıtık oluşma ihtimali yüksektir.

Hyaluronik asit enjeksiyonları

Birçok klinikte hyaluronik asit enjeksiyonları ile penis büyütme uygulaması yapılmaktadır. Bu bileşen, cinsel organlar da dahil olmak üzere şekillendirme için uzun süredir kullanılmaktadır. Hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri (dolgu maddeleri) kırışıklıkları düzelterek cildi elastik hale getirir. Bu madde kumaşlarla iyi bir şekilde birleşir ve reddedilmeye veya alerjik reaksiyona neden olmaz.

Hyaluronik asit penise verildiğinde tüm yüzeye eşit olarak dağılır ve böylece organın orantılı bir şekilde genişlemesi sağlanır. Gerektiğinde sadece kafa ayrı ayrı büyütülebilir.

Bu prosedür hastanede kalmayı gerektirmez. Aynı zamanda tekniğin dezavantajları da vardır. Yani penisi uzatmaya yönelik cerrahi yöntemlerin aksine hyaluronik asidin etkisi geçicidir. Yaklaşık 12-18 ay sonra madde tamamen emilir ve ardından işlem tekrarlanabilir.

Ligamentotominin avantajları

Penis büyütme için mevcut cerrahi yöntemler arasında doktorlar ligamanotomiyi tercih ediyor. Bu teknik hasta için en güvenli ve en az travmatik olarak kabul edilir. İşte bu operasyonun başlıca avantajları:

 1. Müdahale genel anestezi gerektirmez. Ağrının giderilmesi için lokal anestezi yeterlidir.
 2. Adam klinikte sadece 2-3 gün geçiriyor.
 3. Ameliyat sonrası rehabilitasyon sadece 2 haftadır. Samimi hayata 1-1, 5 ay sonra devam edilebilir. Bu durumda ilk birkaç temasa rahatsızlık da eşlik edebilir ancak bu durum hızla geçer. Aksi takdirde bir doktora danışmalısınız.
 4. Diğer penis uzatma yöntemlerinden farklı olarak üreme organı herhangi bir travmatik etkiye maruz kalmaz. Operasyon sadece bağlarda gerçekleştirilir.
 5. Bu müdahale, uzatmanın yanı sıra eğrilik gibi diğer kusurları da kısmen ortadan kaldırır.

Yöntemin dezavantajları arasında operasyonun etkisinin önceden doğru bir şekilde belirlenememesi yer almaktadır. Her şey erkeğin bireysel özelliklerine bağlıdır. Bazı hastalarda üreme organının boyutu 4-5 cm, bazılarında ise 2-3 artar. Penis uzatmanın bir diğer sonucu da ereksiyon açısının değişmesidir. Ancak bu, ereksiyon halindeki organın sertliğini hiçbir şekilde etkilemez.

Ligamentotomi endikasyonları

Penis büyütme ameliyatının hem estetik hem de tıbbi endikasyonları vardır. İkincisi şunları içerir:

 • Peyronie hastalığı, kavernöz cisimler bölgesindeki fibrozis nedeniyle ortaya çıkan penisin patolojik bir eğriliğidir;
 • Penis uzunluğunun çok kısa olması (mikropenis);
 • kavernöz cisimlerin bağ dokusu ile değiştirilmesi nedeniyle sıkışması.

Çoğu zaman bu operasyon estetik ve/veya psikolojik nedenlerden dolayı yapılır:

 • bir erkeğin özgüvenini ve çekiciliğini artırma arzusu;
 • psikolojik rahatsızlıklardan ve komplekslerden kurtulmak;
 • Penil dismorfofobi, kişinin cinsel organlarının görünümüyle ilgili patolojik bir memnuniyetsizliktir.

Teşhis

Penis büyütme ameliyatına girmeden önce aşağıdakileri içeren teşhisler yapılır:

 • bir androlog (veya ürolog) ve bir plastik cerrah ile istişareler;
 • bir psikoterapistle istişare (gerekirse);
 • UAC;
 • Kan Kimyası;
 • enfeksiyonlar için kan testi - HIV, sifiliz, hepatit virüsü;
 • bir anestezi uzmanına danışmak;
 • EKG;
 • diğer çalışma türleri (doktorun takdirine bağlı olarak).

Bu kontrendikasyonların bazıları geçicidir. Ortadan kaldırıldıktan sonra prosedür gerçekleştirilebilir.

Kontrendikasyonlar

Penisi uzatmak için plastik cerrahi aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • 18 yaşın altında (cinsel organlar hala gelişmektedir);
 • iç organların ciddi hastalıkları;
 • genitoüriner sistemdeki akut inflamatuar süreçler;
 • kan pıhtılaşma bozuklukları;
 • arteriyel hipertansiyon;
 • erektil disfonksiyon;
 • zihinsel hastalık;
 • malign neoplazmlar;
 • kardiyovasküler sistemin ciddi patolojileri;
 • endokrin patolojileri;
 • lokal bulaşıcı ve/veya cerahatli odaklar.

Olası komplikasyonlar

Cerrahi düzeltmenin hemen ardından müdahale bölgesinde birkaç gün süren şişlik ve hematom oluşur. Bu tür ameliyat sonrası komplikasyonlar normaldir ve birkaç gün içinde kaybolur. Çok nadir durumlarda ameliyat sonrası dikişlerin kanaması ve takviyesi mümkündür.

Iyileşme süresi

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün hastaya ağrı kesici ve antibiyotik verilir (bulaşıcı komplikasyonları önlemek için). Her 2 günde bir pansuman için kliniğe gitmeniz gerekir. Yara üzerine emilmeyen dikişler atılmışsa bunlar 14 gün sonra alınır.

Bağların kesilmesi ameliyatından sonra sonucun pekiştirilmesi için erkeğe 2-4 ay süreyle uzatıcı kullanması tavsiye edilir. Cihaz günde birkaç saat takılmalı ve geceleri çıkarılmalıdır.

Genişletici takılmazsa operasyon faydasız olabilir. Gerçek şu ki, çapraz bağ birlikte büyür ve üreme organını orijinal konumuna çeker.

Penis büyütmenin sonucunu ne belirler?

Her şeyden önce cerrahi müdahalenin sonucu hastanın bireysel fizyolojik özelliklerine bağlıdır. Özellikle bu, penisin perineal kısmının uzunluğu (bağları geçerken gerilebilir) ve ayrıca dokunun esnekliğidir.

Bunların çoğu kliniğin yeteneklerine, doktorların deneyimine ve erkeğin tavsiyelere uygunluğuna bağlıdır. Tıbbi talimatlara uyulduğu takdirde etkinin ömür boyu süreceğini unutmayın.